30 Lipca 2021

Projekt stoiska degustacyjnego od podstaw. Na jakie systemy wystawiennicze warto postawić?

Planowanie stoisk degustacyjnych nie należy do prostych zadań. Projektanci zwykle mają do dyspozycji niewielką przestrzeń, w związku z czym są zmuszeni szukać kompaktowych, łatwych w rekonfiguracji rozwiązań. Jednocześnie jednak stoisko musi być starannie dopracowane pod względem funkcjonalnym i estetycznym – odgrywa rolę wizytówki firmy, dlatego ważne jest, żeby stanowiło doskonały nośnik treści marketingowych oraz było wygodne zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Projekt stoiska degustacyjnego od podstaw. Na jakie systemy wystawiennicze warto postawić?

Stoiska degustacyjne z ladami i barami

Jeśli przestrzeń aranżacyjna jest wystarczająco duża, warto zainwestować w profesjonalne lady i bary projektowane specjalnie z myślą o branży eventowej. Tego rodzaju moduły wystawiennicze różnią się od klasycznych mebli tym, że można je złożyć bez korzystania z narzędzi i przewieźć (po rozmontowaniu) w samochodzie osobowym. To lekkie, wielofunkcyjne konstrukcje, najczęściej wyposażone w wymienne panele graficzne, dzięki czemu zmiana ich wyglądu nie jest kosztowna ani czasochłonna.

Co ważne, cenną zaletę takich lad i barów stanowi możliwość używania ich solo lub traktowania jako część większej zabudowy, np. wyspy promocyjnej w galerii handlowej – stoiska systemowe pozwalają łatwo zaaranżować niemal każde wnętrze. Dobrze, by poszczególne elementy należały do tego samego systemu, ponieważ w ten sposób całość będzie spójna pod względem montażu i designu. Ponadto lady oraz bary można uzupełnić o przydatne dodatki, np. półki, akcesoria barmańskie, oświetlenie ledowe.

Gotowe zestawy kompaktowych stoisk wystawienniczych

Czasami lepsze od pełnowymiarowych lad i barów są stoiska kompaktowe dostępne w sprzedaży w gotowych zestawach – na takie rozwiązanie warto postawić zwłaszcza wtedy, gdy przestrzeń wystawowa jest naprawdę niewielka. Ogromny atut gotowych zestawów stanowi możliwość ich rekonfiguracji. Tego typu systemy zostały zaprojektowane tak, żeby z jednego kompletu elementów mogło powstać więcej niż 20 znacząco różniących się od siebie stoisk. Poza tym po złożeniu cały zestaw mieści się w jednym pudełku, dlatego można go bez problemu przechowywać i transportować.

Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie dla osób szukających systemów dostosowanych nie do jednego wydarzenia, lecz cyklu eventów, z których każdy odbywa się w innym miejscu. Opcja szerokiej personalizacji elementów konstrukcyjnych (np. nadrukowania treści marketingowych) oraz wzbogacenia zabudowy o praktyczne akcesoria (np. lampy, uchwyty na TV) sprawia, że stoisko można w pełni dostosować do swoich potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z gotowych zestawów stworzyć kilkanaście zupełnie innych stoisk degustacyjnych.

Nowoczesne systemy wystawiennicze są elastyczne, co jednak nie wpływa negatywnie na ich wygląd czy funkcje praktyczne. Zarówno stoiska kompaktowe w gotowych zestawach, jak i modułowe bary oraz lady stanowią silne, długofalowe wsparcie strategii sprzedażowych i marketingowych. Dzięki tego typu rozwiązaniom projektowanie stoisk degustacyjnych może ograniczyć się jedynie do personalizacji gotowych konstrukcji, które zostały przygotowane przez specjalistów i w związku z tym świetnie łączą funkcjonalność z modnym designem.